Správná péče o pleť

Klíčem ke krásné a zdravé pokožce je pravidelná péče o pleť. Podívejte se s námi jak správně pečovat o svoji pleť.

Každý den se setkáváme s problémy stavu pleti u žen a mužů, kteří k nám na Kliniku krásy Anděl přicházejí, abychom jim pomohli s péčí o pleť. Poslední dobou vzrostl především počet dermatitid a snížené tolerance pokožky, kdy na vině je především špatný domácí postup ošetření pleti.

Domácí péče o pleť je velmi důležitá a neměla by se podceňovat, jelikož díky ní můžeme výrazně zlepšit vzhled a stav pokožky a především oddálit vliv stárnutí až o desítky let. Většina z nás si pleť čistí večer před spaním, což je velmi správné, je totiž potřeba odstranit make-up, prachové částice a jiné nečistoty, které se nám na naší pleti přes den usadily, ale málokdo ví, že stejně tak důležité je čištění pleti i ráno.

Pokožka přes noc regeneruje, a proto je potřeba ráno odstranit přebytečný maz a odumřelé buňky, které se vytvořily na povrchu pleti. Ráno si obvykle obličej omyjeme kohoutkovou vodou, mýdlem a poté nanesete krém, což není ten správný postup péče o pleť.

Na správnou péči o pleť se podíváme také trochu odborně. Hodnota kyselosti pleti se udává mezi 4, 5 – 5, 5 pH, takže všechny kosmetické přípravky, které mají vyšší pH, mohou narušit ochrannou funkci kožního pláště. Kohoutková voda má pH v rozmezí 7 – 9, mýdla můžeme zakoupit i se slibovaným pH 5,5, ale poté znovu použijeme kohoutkovou vodu s pH 7-9 a tak si stále narušujeme přirozenou kyselost pleti a pokožka je stále nucena dorovnávat pH. U mladé a zdravě fungující pokožky toto srovnání trvá zhruba 2-4 hodiny. Pokud jsou regenerační schopnosti kůže narušeny, nedochází k vyrovnání pH kožního povrchu, což se může projevit sklonem k různým kožním infekcím a nejen to, krémy či séra, které poté nanášíte na pleť s narušeným pH nebudou pracovat na pokožce správně, jelikož je pleť zatížena a tím se sníží i prostupnost vitamínů a dalších aktivních látek, které na pleť nanášíte v dobré víře, že ji pomohou.

Nyní víme, že o pleť musíme pečovat ráno i večer, ale co tedy nanášet na pleť a jaký je ten správný postup péče o pleť? Ranní a večerní péče je malinko odlišná a přitom v některých krocích stejná. Nejdříve musíte vybrat správné produkty pro svou pleť, ale jak na to?

Dnešní trh je doslova zasycen kosmetickými produkty, které slibují šetrnou a účinnou péči o pleť a je velmi těžké si mezi tolika značkami a produkty vybrat právě tu ideální pro nás. Většinou koupíme, co nám kdo doporučí, v lékárně, parfumerii a to nejlépe produkty bio, které se někdy jen tak tváří, nebo super liftingové krémy, na které naše pleť není dostatečně připravena, a tak se stále motáme v bludném kruhu a doma přibývá nepoužitých či méně použitých produktů, jelikož to není přesně to, co bychom pro svoji pleť potřebovali a co by ji prospívalo a efektivně řešilo nedostatky. Dostáváme se poté do fáze, že stále hledáme tu správnou péči pro naši pleť.

Nejprve si tedy řekneme něco o odličovacích a čistících produktech. Na výběr máme dvoufázové odličovače, pleťová mléka, odličovací gely, oleje, micelární vody, pěny, pleťové vody. Co z toho si vybrat a čemu se raději vyhnout aby péče o pleť byla efektivní a přínosná?

Začneme tedy tou první ranní péčí o pleť. Ráno nemáme na obličeji líčidla, ale i přes noc pleť pracuje, upravuje mazotok, regeneruje a tak je potřeba ji znovu očistit. Začneme opláchnutím obličeje kohoutkovou vodou, po ní použijte pleťovou vodu bez obsahu alkoholu pro dorovnání pH pleti a následně pokračujeme aplikací vhodného séra a krému na celý obličej a krk. Poté nanesme oční krém. V tuto chvíli můžete pohodlně nanášet make-up a pleť je po celý den dostatečně chráněna před vnějšími vlivy.

Večerní péče o pleť je velmi podobná, jen začínáme odlíčením make-upu. Pokud make-up nepožíváte, je stejně nutno odstranit prachové částice a další nečistoty, které se na pleti přes den usadí.

V případě, že používáme make-up začínáme péči o pleť odlíčením očního okolí a to dvoufázovým očním odličovačem, který dobře rozpustí odolné složky obsažené v líčidlech. Odličovač naneseme na vatový tampon a jemně stíráme líčidla z očí. Druhým krokem je očištění obličeje a zde doporučujeme na čištění pleťové mléko, které se velmi dobře na make-up naváže a odstraní jej. Mléko nanášíme na ruce a krouživými pohyby zapracujeme do pokožky, poté pomocí vatových tampónů z obličeje odstraníme, postup opakujeme, dokud nejsou tampony čisté.

Pokud make-up nepoužíváme, můžeme použít pro odstranění nečistot odličovací pěny, gely, oleje a to i ve sprše na zvlhčenou pokožku, poté omyjeme kohoutkovou vodou. V obou případech je druhým krokem opět dočištění pleťovou vodou, která vyrovná pH pleti. Pleťovou vodu nanášíme na tamponky a vyčistíme tak celý obličej, krk a dekolt. Pak naneseme vhodné sérum a krém. Posledním krokem péče o pleť by měla být aplikace očního krému.

Nevíte si rady s péčí o pleť?

Doporučujeme se obrátit se na odborníky a nechat si udělat správnou diagnostiku pleti, jen tak docílíme toho, že budeme používat opravdu ty správné produkty, které nám budou nejen vyhovovat, ale především zlepšovat stav pleti. V koupelně se nám tak nebudou hromadit nepoužité produkty a naše pleť získá opět zdravý a mladistvý vzhled.

Co by měla správná péče o pleť zahrnovat i jaké produkty jsou vhodné a bezpečné Vám velmi rádi zodpovíme u nás na Klinice krásy Anděl na Praze 5, kde také pořádáme pravidelné workshopy, na které se můžete přihlásit a kde Vám odborně poradíme správnou domácí péči. Stejně tak se můžete objednat na bezplatnou konzultaci.

Za kolektiv Kliniky krásy Anděl

Lenka Suchánková

kosmetička a dermoporadkyně